23 ACRA Noms

Previous
image of fyona smith AFTRS alumnus Fyona Smith, nominated for Best Music Presenter - Provincial (image retrieved from StarNow website)
Next

Aug 8 2011

The team at AFTRS Radio are delighted to share the news that both current AFTRS Radio students and graduates have notched up 23 spots in the finals list for the upcoming ACRAs (The Australian Commercial Radio Awards).

Both AFTRS Radio award course graduates and those who are currently studying or have completed the specialist AFTRS/CRA Program Directing course are up for awards.

The number of AFTRS Radio people in the finals, across such a broad range of categories, reflects the breadth of the courses on offer and the fantastic support provided by the commercial broadcasting industry.

The final winners will be announced at an awards night to be held on the Gold Coast in October.

The ACRA nomination honour roll:

  • Brian White Memorial: Clinton Maynard; 2UE, Sydney NSW, Fairfax Radio Network
  • Best Newcommer On-Air-Country: Andrew Harrison; Star FM, Mildura VIC, Southern Cross Austereo, Lindsay Ellis; Power FM, Bega NSW, Grant Broadcasters, Stephen Cenatiempo; 2HC, Coffs Harbour NSW, Super Radio Network
  • Best Music Presenter - Country: Chris Holland; Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo
  • Best Music Presenter - Provincial: Fyona Smith; Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo
  • Best Talk Presenter - Provincial: Christian Argenti; Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo
  • Best On-Air Team - Country and Provincial: Larko & Lindsay's Big Brekkie; Lindsay Ellis, Power FM, Bega NSW, Grant Broadcasters: Nick & Lukas; Nick King & Lukas Goodenough, Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo
  • Best News Presenter - Metro FM: Kristy Warner; Nova 969, Sydney NSW, DMG Radio Australia
  • Best News Presenter - Metro AM: Clinton Maynard; 2UE, Sydney NSW, Fairfax Radio Network
  • Best Music Director - Country: Lindsay Ellis; Power FM, Bega NSW, Grant Broadcasters, Mathew Carr; Power FM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters, Guy Mylecharane; Snow FM, Jindabyne NSW, Capital Radio
  • Best Music Director - Provincial: Brendan Englebrecht; Star FM, Albury NSW, Southern Cross Austereo
  • Best Music Director - Metropolitan: Alex Abela; 2Day FM, Sydney NSW, Southern Cross Austereo
  • Best Music Director - Country: Chris Holland; Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo: Jacqui Pfeffer; Power FM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters
  • Best Music Director - Provincial: Mark Hyland; Bay FM, Geelong VIC, Grant Broadcasters
  • Best Music Special - Provincial: Goodbye Powderfinger; Gina Ankerson, Hot FM, Bunbury WA, Southern Cross Austereo
  • Best Achievement in Production - Country: Marc Dwyer; Star FM & 2GZ FM, Orange NSW, Southern Cross Austereo
  • Best Promotions Director - Metropolitan: Dee Curtis; Nova 106.9, Brisbane QLD, DMG Radio Australia
  • Best Community Service Project - Country: Ten Grand for Queensland; Nick King & Lukas Goodenough, Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo

Good luck all


Acknowledgement

The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.