1993

AFTRS 2013 

STUDENT FILM FESTIVAL AWARDS


Placenta
  • Algarve International Film Festival – Lisbon, Portugal
    Jury Prize, JAMES FERGUSON

  • Algarve International Film Festival – Lisbon, Portugal 
    VIP Jury Prize, JAMES FERGUSON

  • Festival International du Courts Métrages et de la Vidéo – Wattrelos, France 
    First Prize, City of Wattrelos, JAMES FERGUSON

Road to Alice

  • ATOM Awards – Melbourne, Australia,
    Best Narrative Film, STAVROS KAZANTZIDIS

  • Festival Mondial du Cinéma de Courts Métrages – Huy, Belgium 
    Palme d’Argent, STAVROS KAZANTZIDIS

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Certificate of Merit, STAVROS KAZANTZIDIS

  • UFVA Student Film & Video Festival – Philadelphia, USA
    3rd Prize, Narrative Section, STAVROS KAZANTZIDIS

Fire Babies 

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA,
    (Gold Plaque, Student Drama)
    MATTHEW DUCHESNE

 Palace Cafe

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA,
    (Gold Plaque, Student Comedy)
    ANDREW LANCASTER

Spring Ball 

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA 
    Certificate of Merit, Short Drama, NICOLE MITCHELL

Swing Your Partner

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA 
    Gold Plaque, Student Drama, SOPHIE JACKSON

Terra Nullius

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA
    Certificate of Merit, Short Experimental, ANNE PRATTEN

  • UFVA Student Film & Video Festival – Philadelphia, USA,
    2nd Prize, Experimental Section, ANNE PRATTEN

The Door

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA,
    Gold Hugo, Student Drama, JOSIE KEYS

Damming

  • Festival International du Film & réalisateurs des Écoles de Cinéma – Nimes, France 
    Best Research (for Stylistic Innovation), PENNY FOLWER-SMITH

He & She

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Quit Prize for Screenwriting, ROBERT HERBERT / ROWAN WOODS

Loyal to my Image

  • Festival International du Film & réalisateurs des Écoles de Cinéma – Nimes, France 
    Best Original Film Music, HARRIET MCKERN

Tram Ways

  • International Railway Film Festival – Vendome, France,
    Grand Prix, LEONIE DICKINSON

Heart of Pearl

  • Melbourne International Film Festival – Melbourne, Australia
    Best Student Film, ANDREW G TAYLOR

Two Fish

  • Roshd International Educational Film Festival – Roshd, Iran
    Golden Book Trophy, ROHAN SMITH

The Illustrated Auschwitz

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia,
    Mayor’s Prize, JACKIE FARKAS

Jumping the Gun

  • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia
    Highly Commended, JANE SCHNEIDER

Amelia Rose Towers 

  • Tampere Film Festival – Tampere, Finland
    Small “Kiss” for Best Fiction, JACKIE FARKAS


Nominations: coming soon 


AFTRS student highlighted in red. Note; If a name included in this list is not red it indicates the nominated individual was either an external practitioner, exchange student or an AFTRS graduate brought in to work on the student film. We recognise there may be omissions and welcome contributions that will add to or correct what has been compiled here.



 2015  2014  2013  2012  2011  2010
2009
 2008  2007  2006  2005  2004
2003   2002  2001  2000 1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
 1973          

 

Acknowledgement

The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.