1999

AFTRS 2013 

STUDENT FILM FESTIVAL AWARDS

Half Mongrel 

  • ACS Awards – NSW, Australia,
    Silver Award, Short Fiction, DAMON ESCOTT

Jungle Bunny

  • ACS Awards – NSW, Australia,
    Highly Commended, Student Cinematography, JANET HINES

Little Echo Lost

  • ACS Awards – NSW, Australia
    Gold Award, Short Fiction, ANDREW COMMIS

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA
    Certificate of Merit, Student Experimental, ARMAGAN BALLANTYNE

  • Noosa Film Festival – Noosa, Australia,
    Best Cinematography, Short Film, ANDREW COMMIS

Milk

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Highly Commended, Short Fiction, DAMON ESCOTT

  • International Festival of Documentary & Short Film – Bilbao, Spain 
    Gold Mikeldi for Fiction, MAIRI CAMERON

  • Palm Springs International Short Film Festival – Palm Springs, USA 
    2nd Prize, Student Live Action, MAIRI CAMERON

Phobia

  • ACS Awards – NSW, Australia,
    Gold Award, Student Cinematography, MARK LAPWOOD

Restoration 

  • ACS Awards – NSW, Australia,
    Silvert Award, Student Cinematography, CORDELIA BERESFORD

  • Ausdance Awards – Sydney, Australia
    Best Dance Film, CORDELIA BERESFORD

The Blue Mountains of Harry Phillips 

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Silver Award, Student Cinematography, MARK LAPWOOD

Triple Word Score

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Highly Commended, Student Cinematography, JANET HINES

Work? 

  • ACS Awards – QLD, Australia 
    Gold Award, Dramatised Documentary, DOMENIC EGAN
     

Relative Strangers

  • Adriaticocinema – Rimini, Italy 
    Special Mention, ROSEMARY HESP

  • ATOM Awards – Melbourne, Australia 
    Best Tertiary Documentary, ROSEMARY HESP

  • North Carolina Film Festival – Greensboro, USA 
    Best International Film, ROSEMARY HESP

  • San Francisco International Film Festival – San Francisco, USA
    Silver Spire, Short Documentary, ROSEMARY HESP

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia,
    Best Achievement in Editing, MELANIE SANDFORD

Satellite

  • Alias/Wavefront Student Competition – Toronto, Canada 
    Best Student Animation, JONATHAN HAIRMAN

Project Vlad

  • Auburn International Film & Video Festival for Children & Young Adults – Sydney, Australia 
    2nd Prize, Films made by Adults for Children, AARON ROGERS

  • Australian Guild of Screen Composers (AGSC) Awards – National, Australia
    Special Achievement in Sound Design, LUKE DUNN GIELMUDA
Zipper
  • Australian Effects & Animation Festival – Sydney, Australia
    Honourable Mention, ANTOINETTE STARKIEWICZ

  • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia
    Commended, General Category, ANTOINETTE STARKIEWICZ

Mozzie

  • Australian Screen Sound Guild Awards – National, Australia
    Best Achievement in Sound in a Short Film, PHILLIP MYERS / DAREN CLARK

The Fishbowl 

  • Kiev International Film Festival – Kiev, Ukraine,
    Best Student Film, JAIME ROSALES [exchange student from Cuba]

Preoccupied

  • MPSE Golden Reel Awards – Los Angeles, USA 
    Verna Fields Award, Best Student Sound Editing, LUKE DUNN GIELMUDA

Midas

  • Palm Springs International Short Film Festival – Palm Springs, USA 
    2nd Prize, Student Animation, NIKI BERN

Great Falls

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Best New Director, YVES STENING

Nominations: coming soon 


AFTRS student highlighted in red. Note; If a name included in this list is not red it indicates the nominated individual was either an external practitioner, exchange student or an AFTRS graduate brought in to work on the student film. We recognise there may be omissions and welcome contributions that will add to or correct what has been compiled here.



 2015  2014  2013  2012  2011  2010
2009
 2008  2007  2006  2005  2004
2003   2002  2001  2000 1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
 1973          

 

Acknowledgement

The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.