2000

AFTRS 2013 

STUDENT FILM FESTIVAL AWARDS


Icarus
 

  • ACS Awards – QLD, Australia
    Silver Award, Short Drama, DOMINIC EGAN

  • Australian Screen Composers Guild Awards – Sydney, Australia 
    Best Music for a Student Film, GEOFFREY RUSSELL

Making Sense

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Gold Award, Student Film Category, JANET HINES

Scar Stories

  • ACS Awards – QLD, Australia
    Gold Award, Documentary, SIMON CHAPMAN

The Collective 

  • ACS Awards – QLD, Australia
    Silver Award, Short Drama, DOMINIC EGAN

The Great Sascha 

  • ACS Awards – QLD, Australia
    Gold Award, Student Drama, JASON HARGREAVES

  • ACS Awards – QLD, Australia
    Judges Award for Overall Excellence, JASON HARGREAVES

The Letter

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Gold Plaque, KATHRYN MILLISS

  • Columbus International Film & Video Festival (Chris Awards) – Columbus, USA 
    Best Overall Production, ANNE DELANEY

  • Columbus International Film & Video Festival (Chris Awards) – Columbus, USA 
    Silver Chris, Best Student Film, ANNE DELANEY

The Silence

  • ACS Awards – NSW, Australia
    Gold Award, Student Film Category, LEILANI HANNAH

Work?

  • ACS Awards – National, Australia
    Outstanding Achievement Award, DOMINIC EGAN

Road

  • ACS Awards – SA, Australia
    Gold Award, Short Film Category, ALLAN COLLINS

Flux

  • Aspen Shortsfest – Aspen, USA 
    Special Recognition for Excellence, MICHAELA FRENCH

Dressing Dad

  • ATOM Awards – Melbourne, Australia
    Best Tertiary Documentary, SOFYA GOLLAN

Mozzie

  • Australian Animation & Effects Festival – Sydney, Australia
    Best Student Film, DYLAN YEO

  • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia
    Highly Commended, Animation, DYLAN YEO

Half Mongrel

  • Brussels International Independent Film Festival – Brussels, Belgium
    Tomorrow’s Cinema Award, ALEX CHOMICZ

Has Beans

  • Brussels International Independent Film Festival – Brussels, Belgium 
    Best Animated Film, ANDREW TAMANDL

    Little Echo Lost

    • Cinestud Film Festival – Amsterdam, Netherlands 
      Cinestud Award, ARMAGAN BALLANTYNE

    • Nescafe Short Film Awards – Sydney, Australia 
      Short Film of the Year, ARMAGAN BALLANTYNE

    • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
      Best Use of Digital Technology, ARMAGAN BALLANTYNE

    Clown Doctors

    • Columbus International Film & Video Festival (Chris Awards) – Columbus, USA 
      Bronze Plaque, Student Division, ANTTI HAASE

    The Fishbowl

    • Figueira da Foz International Festival of Cinema – Figueira da Foz, Portugal
      International Press Award for Best Film, JAIME ROSALES

    A Sense of Smell 

    • International Documentary Association (IDA) – Los Angeles, USA 
      Student Achievement Award, EDWINA THROSBY

    Triple Word Score

    • International Short Film Festival – Vila do Conde 
      Great Prize for Fiction, ARMAGAN BALLANTYNE

    Restoration 

    • Long Beach International Film Festival – Long Beach, USA
      Jury Prize, Short Film Competition, CORDELIA BERESFORD

    • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia
      Winner, General Category, CORDELIA BERESFORD

    Intransit

    • Melbourne International Film Festival – Melbourne, Australia
      Outsatnding Australian Short Film Promoting Human Values, MIKE DALY

    Joy

    • Melbourne International Film Festival – Melbourne, Australia
      Best Student Production, CATE SHORTLAND

    • Melbourne International Film Festival – Melbourne, Australia
      Highly Commended, Outstanding Australian Short Film Promoting Human Values, CATE SHORTLAND

    • Mill Valley Film Festival – Mill Valey, USA
      Jury Prize for Short Film, CATE SHORTLAND

    • Women on Women Film Festival – Sydney, Australia 
      Best Australian Short Film, CATE SHORTLAND

    Great Falls

    • Slamdance Film Festival – Park City, USA 
      Ilford Black & White Award, YVES STENING

    Soshin: In Your Dreams

    • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia
      Highly Commended, Documentary, 
      MELISSA KYU-JUNG LEE

    Nominations: coming soon 


    AFTRS student highlighted in red. Note; If a name included in this list is not red it indicates the nominated individual was either an external practitioner, exchange student or an AFTRS graduate brought in to work on the student film. We recognise there may be omissions and welcome contributions that will add to or correct what has been compiled here.



     2015  2014  2013  2012  2011  2010
    2009
     2008  2007  2006  2005  2004
    2003   2002  2001  2000 1999
    1998
    1997
    1996
    1995
    1994
    1993
    1992
    1991
    1990
    1989
    1988
    1987
    1986
    1985
    1984
    1983
    1982
    1981
    1980
    1979
    1978
    1977
    1976
    1975
    1974
     1973          

     

    Acknowledgement

    The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.