2001

AFTRS 2013 

STUDENT FILM FESTIVAL AWARDS


Ah Hu’s Retreat

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Gold Award, Documentary, DOMINIC EGAN

Inja

  • ACS Awards – NSW, Australia,
    Silver Award, Fiction Drama Short, JUSTINE KERRIGAN

  • Palm Springs International Festival of Short Film – Palm Springs, USA
    2nd Prize, Student Live Action Film Over 15’, STEVEN PASVOLSKY

Intransit

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Gold Award, Fiction Drama Short, DENSON BAKER

  • ACS Awards – NSW, Australia
    Gold Award, Student Cinematography, OLIVER LAWRENCE

  • Australian Effects & Animation Festival – Sydney, Australia
    Best Student Film, MIKE DALY

  • MPSE Golden Reel Awards – Los Angeles, USA 
    Verna Fields Award, Best Student Sound Editing, LIAM PRICE

  • Prix Ars Electronica – Linz, Austria
    Honourable Mention, Computer Animation & Visual Effects, MIKE DALY

Louise

  • ACS Awards – NSW, Australia
    Highly Commended, Student, KERRI-LEE HAMMELSWANG

Melancholy 

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Silver Award, Fiction Drama Short, DOMINIC EGAN

Redfern Beach

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Gold Award, Fiction Drama Short, LEILANI HANNAH

Together in the Middle of Nowhere

  • ACS Awards – NSW, Australia
    Gold Award, Fiction Drama Short, DENSON BAKER

Joy

  • Aspen Shortsfest – Aspen, USA
    Best Student Film, CATE SHORTLAND

  • Flickerfest International Short Film Festival – Sydney, Australia 
    Best Editing in an Australian Film, YOON-CHUL CHUNG

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia,
    Best Writing by a Student, CATE SHORTLAND

Titus the Great

  • Auburn International Film & Video Festival for Children & Young Adults – Sydney, Australia 
    Tadgell’s Bluebell Honour Award for Films Made by Adults for Children & Young People, JENNIFER PERROTT

Bound 

  • Blue Mountains Film Festival – Katoomba, Australia
    Best Film, SERHAT CARADEE

  • Columbus International Film & Video Festival – Worthington, USA 
    Honourable Mention, SERHAT CARADEE

  • NYU International Students Film Festival – New York, USA
    Audience Prize, SERHAT CARADEE

  • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia 
    Best Fiction Under 15’, SERHAT CARADEE

Sammy Blue

  • Festival Internazionale Cinema delle Donne – Turin, Italy 
    2nd Prize, Short Film, KIM FARANT

 The Third Note

  • Festival Internazionale Cinema delle Donne – Turin, Italy 
    Best Short Film, CATRIONA MCKENZIE

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Best New Director, CATRIONA MCKENZIE

Road 

  • Flickerfest International Short Film Festival – Sydney, Australia
    Best Director in an Australian Film, CATRIONA MCKENZIE
  • Flickerfest International Short Film Festival – Sydney, Australia
    Most Popular Film, CATRIONA MCKENZIE
     
  • Flickerfest International Short Film Festival – Sydney, Australia 
    Best Cinematography in an Australian Film, ALLAN COLLINS

  • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia
    Highly Commended Fiction Over 15’ CATRIONA MCKENZIE

Famed

  • Kodak Student Cinematography Competition – National, Australia 
    National Award, KERRI-LEE HAMMELSWANG / ANTHONY JENNINGS

Little Echo Lost

  • NYU International Students Film Festival – New York, USA 
    Best Cinematography, ANDREW COMMIS

Harvey 

  • Palm Springs International Festival of Short Film – Palm Spring, USA 
    Best Student Live Action Film Under 15’, PETER MCDONALD

Elly

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Best Sound Post-Production, LUKE DUNN GIELMUDA / JILLIAN BARTLETT

The Collective

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Best Special Effects, NORAH MULRONEY

The Letter 

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Best Cinematography, KATHRYN MILLISS

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Best Production Design, KRISTEN ANDERSON

Icarus

  • Sydney Asia-Pacific Film Festival – Sydney, Australia 
    Winner, Short Soup Competition, CHRIS RICHARD-SCULLY

Soshin: In Your Dreams

  • Sydney Asia-Pacific Film Festival – Sydney, Australia 
    Winner Short Soup Competition, MELISSA KYU-JUNG LEE

  • Yamagata International Documentary Film Festival – Yamagata, Japan 
    Ogawa Shinsuke Prize for her Two Films, MELISSA KYU-JUNG LEE

The Silence

  • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia
    Commended, Fiction Under 15’, ANDREW LAWRENCE

A True Story About Love

  • Women on Women Festival – Sydney, Australia 
    Zonta Emerging Filmmaker Award, MELISSA KYU-JUNG LEE

Nominations: coming soon 


AFTRS student highlighted in red. Note; If a name included in this list is not red it indicates the nominated individual was either an external practitioner, exchange student or an AFTRS graduate brought in to work on the student film. We recognise there may be omissions and welcome contributions that will add to or correct what has been compiled here.



 2015  2014  2013  2012  2011  2010
2009
 2008  2007  2006  2005  2004
2003   2002  2001  2000 1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
 1973          

 

Acknowledgement

The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.