2002

AFTRS 2013 

STUDENT FILM FESTIVAL AWARDS

He Recounts Her 

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Highly Commended, Student Category, JULES O’LOUGHLIN

Intransit 

  • ACS Awards – National, Australia 
    Distinction, Fiction Drama Shorts, DENSON BAKER

Lightness 

  • ACS Awards – National, Australia 
    Best Student Cinematography, OLIVER LAWRENCE

  • Sydney Film Festival (Dendy Awards) – Sydney, Australia
    Highly Commended, CHRISTOPHER HOUGHTON

Lillian and I 

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Silver Award, Student Category, KERRI-LEE HAMMELSWANG

The Creepy Crawleys

  • ACS Awards – NSW, Australia,
    Gold Award, Student Category, KERRI-LEE HAMMELSWANG

  • Australian Screen Composers Guild Awards 
    National, Australia, Best Score for a Documentary, CLIFFORD BRADLEY

The Shot

  • ACS Awards – NSW, Australia
    Gold Award, Student Category, TIM ALEWOOD

  • Auburn International Film & Video Festival for Children and Young Adults – Sydney, Australia 
    Best Film/Video by Adults about/for Youth, PUVEN PATHER

Weeping Willow 

  • ACS Awards – NSW, Australia,
    Highly Commended, Student Category, HUGH MILLER

Into The Night

  • AFI Awards – Melbourne, Australia 
    Best Screenplay, Short Fiction Film, CATH MOORE

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA 
    Gold Hugo, Best Student Narrative Over 15’, TONY KRAWITZ

  • Cinema des Antipodes Film Festival – St Tropez, France
    Nicholas Baudin Prize, Best Short Film, TONY KRAWITZ

Harvey

  • Asia-Pacific Film Festival – Seoul, Korea,
    Best Short Film Director, PETER MCDONALD

  • Imagin@ 02 – Monte Carlo, Monaco 
    Schools/University Prize, PETER MCDONALD

  • Prix Ars Electronica – Linz, Austria 
    Distinction, Computer Animation/Visual Effects, PETER MCDONALD

  • Short Circuit : Australian Sci-Fi Film Festival – Sydney, Australia 
    Audience Award for Best Short Film, PETER MCDONALD

Inja

  • Aspen Shortsfest – Aspen, USA
    Best Student Film, STEVE PASVOLSKY

  • LA Shorts Fest – Los Angeles, USA 
    Best Foreign Short, STEVE PASVOLSKY

  • Nashville Independent Film Festival – Nashville, USA 
    Audience Award for Best Short Film, STEVE PASVOLSKY

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Best Short Film, STEVE PASVOLSKY

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Best Achievement in Writing for a Short Film, STEVE PASVOLSKY

Turn Me On

  • ATOM Awards – Melbourne, Australia 
    Best Tertiary Documentary, CATHERINE CHAUCHAT

Pending

  • Australian Effects & Animation Festival – Sydney, Australia
    Winner, Student Category, ANNA TOW

  • Palm Spring International Festival of Short Films – Palm Springs, USA 
    2nd Prize, Student Animation, ANNA TOW

Placement

  • Australian Screen Sound Guild Awards – National, Australia
    Student Achievement Award, MICHAEL MCMENOMY

  • Bondi Film Festival – Sydney, Australia
    Best Production Design, SOPHIE NASH

  • Chicago International Film Festival – Chicago, USA
    Certificate of Merit, Student Narrative Under 15’, BILL CHEN
Afterwards 
  • Celluloid Soup Jewish Film Festival – Melbourne, Australia
    Best Short Film, PETER CARSTAIRS

Together in the Middle of Nowhere

  • Flickerfest International Short Film Festival – Sydney, Australia 
    Best Cinematography in an Australian Short, DENSON BAKER

  • Houston International Film Festival – Houston, USA
    Bronze Remi for Student Productions, TONY KRAWITZ

Redfern Beach

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia 
    Best Achievement in Cinematography, 
    LEILANI HANNAH

Nominations: coming soon 


AFTRS student highlighted in red. Note; If a name included in this list is not red it indicates the nominated individual was either an external practitioner, exchange student or an AFTRS graduate brought in to work on the student film. We recognise there may be omissions and welcome contributions that will add to or correct what has been compiled here.



 2015  2014  2013  2012  2011  2010
2009
 2008  2007  2006  2005  2004
2003   2002  2001  2000 1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
 1973          

 

Acknowledgement

The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.