2008

AFTRS 2013 

STUDENT FILM FESTIVAL AWARDS


Close Distance
 
  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Gold Award, Student, ZOE WHITE

  • ATOM Awards – Melbourne, Australia 
    Best tertiary Short Fiction, RICHARD VILENSKY
Family Man
  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Silver Award, Student, MARDEN DEAN

  • In The Bin Film Festival – Currumbin, Australia 
    Best Script, HUGH SULLIVAN

Jigsaw Girl

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Bronze Award, Student, TANIA LAMBERT
Plastic
  • ACS Awards – VIC/TAS, Australia 
    Silver Award, Fictional Shorts, GREG DE MARIGNY

  • In The Bin Film Festival – Currumbin, Australia 
    Best Sharp Shot, SANDY WIDYANATA

Pleasance 

  • ACS Awards – National, Australia 
    Best Student Cinematography, ANDREW MCLEOD

  • Shorts Film Festival – Adelaide, Australia 
    Merit Award, AMY GEBHARDT

Rope Burn

  • ACS Awards – NSW, Australia 
    Gold Award, Student, AARON SMITH

Shot Open

  • ACS Awards – VIC/TAS, Australia 
    Gold Award, Fictional Shorts, GREG DE MARIGNY

  • MPSE Golden reel Awards – Los Angeles, USA
    Verna Fields Award, Best Student Sound Editing, CAMERON GRANT

fOUR

  • AFIAwards – Melbourne, Australia
    Outstanding Achievement, Short Film Screen Craft, XANTHE HIGHFIELD

  • Hatchfest Grounbreakers Competition – Boseman, USA 
    Outstanding Filmmaker Award, ERIN WHITE

  • IF Awards – National, Australia
    Best Short Film, ERIN WHITE

  • In The Bin Film Festival – Currumbin, Australia 
    Best Production Value ZYRA MCAULIFFE

Undressing Vanessa

  • ATOM Awards – Melbourne, Australia 
    Best Tertiary Documentary, MATTHEW POND

  • IF Awards – National, Australia
    Best Short Documentary, MATTHEW POND

Meditations on a Name

  • Australia-Japan Student Film Forum – Sydney, Australia 
    Award for Editing Excellence, PETER CROMBIE

  • Flickerfest International Short Film Festival – Sydney, Australia 
    Special Mention for Direction, Australian Short Film, BONNIE ELLIOTT

Tatterson

  • Cine Gear Expo – Los Angeles, USA 
    Best Student Film, MICHAELA DANBY

Walnut

  • Seattle International Film Festival – Seattle, USA 
    Special Jury Prize, AMY GEBHARDT

For Her Body of Work

  • SPAA Conference – National, Australia
    Emerging Producer Award, 
    ZYRA MCAULIFFE


Nominations: coming soon 


AFTRS student highlighted in red. Note; If a name included in this list is not red it indicates the nominated individual was either an external practitioner, exchange student or an AFTRS graduate brought in to work on the student film. We recognise there may be omissions and welcome contributions that will add to or correct what has been compiled here.



 2015  2014  2013  2012  2011  2010
2009
 2008  2007  2006  2005  2004
2003   2002  2001  2000 1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
 1973          

 

Acknowledgement

The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.