2014

AFTRS 2013 

STUDENT FILM FESTIVAL AWARDS


All Gods Creatures

  • My Queer Career, Sydney Mardi Gras Festival – Australia
    Best Short Film Award, BRENDON MCDONALL

  • My Queer Career, Sydney Mardi Gras Festival – Australia
    Best Direction Award, BRENDON MCDONALL

  • West End Film Festival, Brisbane – Australia
    Best Film, BRENDON MCDONALL

  • Nashville Film Festival – Australia
    Special Jury Prize for Acting.

  • WOW Film Festival – Australia
    Highly Commended: for Screenwriting, JESSICA PAINE & BRENDON MCDONALL

  • WOW Film Festival – Australia
    Special Mention: for Editing, MARY-ELIZABETH HUTSON & KELLY CAMERON

  • ACS Awards – Australia
    Silver Award for Cinematography, JACK MCAVOY

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Australia's Top 100 Short Films, 
    BRENDON MCDONALL

  • Canberra Short Film Festival – Australia
    Best Film, 
    BRENDON MCDONALL

  • Iris Prize Festival – Cardiff, UK
    Best Film, 
    BRENDON MCDONALL

Bo Mi

  • APDG Awards – Australia
    AFTRS Award for Student Screen Design, 
    SALLY ADDINSALL

Breathe

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Australia's Top 100 Short Films, 
    DAMIAN MCLINDON

By This River

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Australia's Top 100 Short Films, 
    MELISSA ANASTASI

  • ADG Awards – Australia
    Best Direction in a Student Film, 
    MELISSA ANASTASI

Chicom

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Australia's Top 100 Short Films, 
    BRENDON MCDONALL

Clan

  • Adelaide Short Film Festival – Australia
    Best Documentary, 
    LARISSA LAVARCH (BEHRENDT)

Into the Streets

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Australia's Top 100 Short Films, 
    LOGAN MUCHA

Freak

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Australia's Top 100 Short Films, 
    SIOBHAN COSTIGAN
    Fruit
    • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
      Australia's Top 100 Short Films, 
      MADELEINE PARKER

    Godel Incomplete

    • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
      Australia's Top 100 Short Films, 
      MARTHA GODDARD

    Stuffed

    • UK Film Festival – United Kingdom
      Best Student Film, 
      WARWICK YOUNG

    The Misfortune of Others

    • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
      Australia's Top 100 Short Films, 
      MATT GOVONI

    The Orchard

    • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
      Australia's Top 100 Short Films, 
      LAURA SCRIVANO

    The Fort

    • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
      Australia's Top 100 Short Films, 
      D'ARCY FOLEY-DAWSON

    The Wonderful

    • ACT & NSW ACS Awards – Australia
      Silver Prize, 
      Ella Gibbons


    STUDENT FILM FESTIVAL NOMINATIONS

    All Gods Creatures

    • ASE Awards – Australia
      Best Editing in a Short Film, MARY-ELIZABETH HUTSON & KELLY CAMERON 

    • BeFILM, The Underground Film Festival – New York
      Official Selection, 
      BRENDON MCDONALL

    • The Dendy Awards, Sydney Film Festival – Australia
      Official Selection, 
      BRENDON MCDONALL

    • Palm Springs International Film Festival – California, USA
      Selected for Screening, BRENDON MCDONALL

    • United Talent Agency – Beverley Hills, USA
      Selected for Screening
      BRENDON MCDONALL

    By This River

    • Chicago International Film Festival – USA
      Selected for Screening, 
      MELISSA ANASTASI

    • Flickerfest – Australia
      Selected for Screening
      MELISSA ANASTASI

    • Cyprus Film Days, Cyprus
      Selected for Screening
      MELISSA ANASTASI

    • Uppsala International Short Film Festival – Sweden
      Selected for Screening
      MELISSA ANASTASI

    • Brisbane International Film Festival – Australia
      Selected for Screening
      MELISSA ANASTASI

    • Down Under Berlin Film Festival – Australia
      Selected for Screening
      MELISSA ANASTASI

    • United Talent Agency LA Showcase – USA
      Selected for Screening
      MELISSA ANASTASI

    • Buster Copenhagen International Film Festival – Denmark
      Selected for Screening
      MELISSA ANASTASI

    • United Talent Agency – Beverley Hills, USA
      Selected for Screening
      MELISSA ANASTASI

    Embrace

    • The Dendy Award – Sydney, Australia
      Best Short Film Nomination, GEORGE-ALEX NAGLE

    • Sydney Film Festival – Sydney, Australia
      Selected for Screening, GEORGE-ALEX NAGLE

    • United Talent Agency – Beverley Hills, USA
      Selected for Screening
      GEORGE-ALEX NAGLE

    Eric

    • Palm Springs International Film Festival – California, USA
      Selected for Screening, ANDREW LEE

    • Politiers Film Festival – France
      Selected for Screening, ANDREW LEE

    Godel Incomplete

    • Down Under Berlin – Australia
      Selected for Screening, 
      MARTHA GODDARD

    Heaven

    • Sydney Underground Film Festival – Australia
      Selected for Screening, MAZIAR LAHOOTI

    I Am Emmanuel

    • Palm Springs International Film Festival – California, USA
      Selected for Screening, GENEVIEVE CLAY-SMITH

    • San Francisco Immigrant Film Festival – California, USA
      Selected for Screening, GENEVIEVE CLAY-SMITH

    Kharisma

    • Palm Springs International Film Festival – California, USA
      Selected for Screening, SHANNON MURPHY

    • International Children & Youth Short Film Festival – Berlin, Germany
      Selected for Screening, SHANNON MURPHY

    • United Talent Agency – Beverley Hills, USA
      Selected for Screening
      SHANNON MURPHY

    Like Breathing

    • Palm Springs International Film Festival – California, USA
      Selected for Screening, LIZ COOPER

    • Tampa International Gay & Lesbian Film Festival – USA
      Selected for Screening, LIZ COOPER

    • Long Island International Gay & Lesbian Film Festival – USA
      Selected for Screening, LIZ COOPER

    Object

    • United Talent Agency – Beverley Hills, USA
      Selected for Screening
      GEORGE-ALEX NAGLE

    The Fence

    • ADG Awards – Sydney, Australia
      Best Director in a Student Film, 
      LUCY GAFFY

    The Heart Thief

    • Raw Science Festival – Los Angeles, USA
      Second Place, Best Documentary, 
      ELLA RUBELLI

    The Wonderful

    • ADG Awards – Sydney, Australia
      Best Director in a Student Film, 
      ERIN GOOD

    Sonder

    • APDG Awards – Australia
      AFTRS Award for Student Screen Design, 
      BEC SHEEDY

    Stuffed

    • Sydney Film Festival – Sydney, Australia
      The Dendy AwardsBest Short Film Nomination, WARWICK YOUNG

    • Sydney Film Festival – Sydney, Australia
      Best Short Screenplay, WARWICK YOUNG

    • Sydney Film Festival – Sydney, Australia
      Rouben Mamoulian Award for Best Director, WARWICK YOUNG

    • ADG Awards – Sydney, Australia
      Best Director in a Student Film, WARWICK YOUNG

    • Valladolid International Film Festival,
      Seccion Punto de Encuentro nominated for Best Foreign Short, WARWICK YOUNG

    • United Talent Agency – Beverley Hills, USA
      Selected for Screening
      WARWICK YOUNG

    • APDG Awards – Australia
      Autodesk Award for Design on a Short Film
      ELLA CAREY

    The Flying Adventures of Amelia

    • APDG Awards – Australia
      AFTRS Award for Student Screen Design, 
      EVE WAUGH


    AFTRS student highlighted in red. Note; If a name included in this list is not red it indicates the nominated individual was either an external practitioner, exchange student or an AFTRS graduate brought in to work on the student film. We recognise there may be omissions and welcome contributions that will add to or correct what has been compiled here.



     2015  2014  2013  2012  2011  2010
    2009
     2008  2007  2006  2005  2004
    2003   2002  2001  2000 1999
    1998
    1997
    1996
    1995
    1994
    1993
    1992
    1991
    1990
    1989
    1988
    1987
    1986
    1985
    1984
    1983
    1982
    1981
    1980
    1979
    1978
    1977
    1976
    1975
    1974
     1973          

     

    Acknowledgement

    The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.