2015

AFTRS 2013 

STUDENT FILM FESTIVAL AWARDS

All Gods Creatures
  • Antipodes – St Tropez, France
    Best Short Film - Nicholas Baudin Prize, BRENDON MCDONALL

A Boy Called Su

  • Sichuan TV Festival – China
    Jury Award for International Fiction (Student Category), VEDRANA MUSIC

Clan

  • Canberra Shorts Film Festival – Australia
    Best Documentary, 
    LARISSA LAVARCH (BEHRENDT)

Embrace

  • 39th Cleveland International Film Festival – USA
    Official Selection, 
    GEORGE-ALEX NAGLE

The Fruity

  • ACS Awards – NSW/ACT, Australia
    Silver Prize, BENJAMIN COTTGROVE

I Am Emmanuel

  • Canberra Shorts Film Festival – Australia
    Best Editing, 
    ADRIAN ROSTIROLLA

Legacy

  • ACS Awards – NSW/ACT, Australia
    Bronze Prize, JARRYD HALL

Like Breathing

  • My Queer Career, Mardi Gras Festival – Sydney, Australia
    Official Selection, LIZ COOPER

Pull

  • Palm Springs Shortfest – California, USA
    North American Premiere, CHRISTOPHER STOLLERY
Silent Night
  • Palm Springs Shortfest – California, USA
    World Premiere, NASTASSJA DJALOG

Stuffed

  • Down Under Berlin – Australia
    Audience Award (New Talent Showcase), 
    WARWICK YOUNG

  • 39th Cleveland International Film Festival – USA
    Official Selection, 
    WARWICK YOUNG

The Kangaroo Guy

  • Montreal World Film Festival – Canada
    Special Jury Award for International Fiction (Student Category), 
    JOEL LOXTON

The Wonderful

  • BOFA – Tasmania
    Best Short Film, ERIN GOOD

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Best Director, ERIN GOOD

STUDENT FILM FESTIVAL NOMINATIONS


Driftwood Dustmites

  • Berlin International Film Festival – Germany
    Generation 14plus, MALINA MACKIEWICZ

Deszcz (Rain)

  • Toronto International Film Festival – Canada
    Short Cuts Program, 
    MALINA MACKIEWICZ

Eric

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Best Director, ANDREW LEE

Foal

  • ADG Awards – Melbourne, Australia
    Student Film Category, VANESSA GAZY

Horrie

  • Canberra Shorts Film Festival – Australia
    Best Documentary, 
    LUCAS LI

I Am Emmanuel

  • ADG Awards – Melbourne, Australia
    Student Film Category, GENEVIEVE CLAY-SMITH

Like Breathing

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Best Director, LIZ COOPER

Stuffed

  • Antipodes – St Tropez, France
    Runner Up, Best Short Film - Nicholas Baudin Prize, WARWICK YOUNG

  • St Kilda Film Festival – Melbourne, Australia
    Best Director, WARWICK YOUNG

The Drovers Boy

  • Canberra Shorts Film Festival – Australia
    Best Documentary, 
    MARGARET MCHUGH

The Heart Thief

  • Canberra Shorts Film Festival – Australia
    Best Documentary, 
    ELLA RUBELI


AFTRS student highlighted in red. Note; If a name included in this list is not red it indicates the nominated individual was either an external practitioner, exchange student or an AFTRS graduate brought in to work on the student film. We recognise there may be omissions and welcome contributions that will add to or correct what has been compiled here.



 2015  2014  2013  2012  2011  2010
2009
 2008  2007  2006  2005  2004
2003   2002  2001  2000 1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
 1973          

 

Acknowledgement

The Australian Film Television Radio and School would like to acknowledge the Traditional Owners, the Bidjigal people and Gadigal people of the Eora Nation, on whose land we meet, work, study and teach. We pay our respects to Elders past and present, and extend our respect to Aboriginal and Torres Strait Islander people from all nations of this land.